Valorant Rank Sistemi 2022 | Playsell: Pubg Mobile UC, Valorant VP, E-Pin Satın Al WhatsApp Destek
Sepetim

Valorant Rank Sistemi 2022

Valorant Rank Sistemi 2022

Valorant Rank Sistemi 2022

Haberler

22.02.2022 02:14

Riot Games'in taktik oyunu Valorant, dereceli modu (Ranked mode) ile piyasadaki en iyi ücretsiz PC oyunlarından biridir. Valorant'ın rekabetçi dereceli modu, sizi zorlayacak, daha iyi oynamaya teşvik edecek türden. Raze'de ustalaştıysanız veya Reyna becerilerinizi sergilemek istiyorsanız, Valorant rütbeleri tam size göre. Valorant Rank Sistemi 2022, bir bütün olarak oyundaki rank sistemi ile birlikte Riot'un FPS topluluğu arasında sıklıkla merak edilen bir konudur. Bu yazıda Valorant rütbeleri ve dereceleri hakkında bilinmesi gerekenleri okuyacaksınız.

 

Valorant Rütbeleri Nelerdir?

 

Valorant şu anda sekiz Rekabetçi Dereceye bölünmüş durumdadır. Radyantın dışında Rütbelerin tümü üç katmana bölünmüştür. Tüm Valorant kademelerinde, birinci kademe en düşük ve üçüncü kademe en yüksek olmak üzere üç alt kademe bulunur. Bu nedenle, oyunda 22 Valorant rütbesi vardır.

 

Demir  Demir 2 Demir 3
Bronz Bronz 2 Bronz 3
Gümüş Gümüş 2 Gümüş 3
Altın Altın 2 Altın 3
Platin Platin 2 Platin 3
Elmas Elmas 2 Elmas 3
Ölümsüz Ölümsüz 2 Ölümsüz 3
Radyant    

 

Valorant'ta Rekabetçi bir maça katıldığınızda, mevcut derecenizin iki kademesinde bulunan rakip oyuncu gruplarıyla eşleştirileceksiniz. Örneğin, Gümüş rütbe iseniz, bu, Demir, Bronz, Gümüş, Altın veya Platin rütbelerinden rakiplerle karşılaşabileceğiniz anlamına gelir.

 

Valorant Dereceli Kilidi Nasıl Açılır?

 

Oyununun yüklenmesi biter bitmez doğrudan Valorant'ın dereceli moduna dalmak istiyorsanız ilk olarak 20. hesap seviyesine ulaşarak rekabetçi modlara erişimin kilidini açmanız gerekecektir. Bu, oyunculara alışmaları, haritaları öğrenmeleri ve bazı oyun mekaniklerinde ustalaşmaları için yeterli zaman verecektir. Dolayısıyla Valorant'ın Rekabetçi Modunda yarışmak istiyorsanız, önce uygun şekilde adlandırılan Derecelendirilmemiş modunda 20 Derecelendirilmemiş maç tamamlamanız gerekir. Bu maçların sıralamanız üzerinde hiçbir etkisi olmayacak, ancak size oyunun nasıl çalıştığını öğrenme, farklı ajanlarla denemeler yapma ve yeni taktikler deneme şansı verecek. Bu 20 Derecelendirilmemiş maçı oynadıktan sonra Modun kilidi açılacak ve Valorant derecelerine tırmanmaya başlayabileceksiniz. Bununla birlikte, bu mod Valorant'ta her zaman mevcut olacağından, isterseniz Derecelendirilmemiş modda oynamaya devam edebilirsiniz.

 

Valorant'ın Rank Sistemi Nasıl Çalışır?

20. hesap seviyesine ulaştığınız anda dereceli modun kilidinin açıldığını göreceksiniz. Başlangıç derecesinin ve beceri seviyesinin belirlenmesi için beş adet yerleştirme maçı sizi bekliyor. Genellikle, yerleştirme maçlarından sonra Demir ve Altın arasına yerleştirileceksiniz.


Valorant'ta MMR Nedir?

Çöpçatanlık Derecesi (MMR), perde arkasındaki oyun seviyenizi değerlendiren görünmez bir sayıdır. Özellikle başlangıçta oyun içi sıralamanızla ilişkili olacak olsa da, gerçek sıralamanızın ya ilerisinde ya da gerisinde olacak ve sizi gerçekten hak ettiğiniz sıralamaya taşıyacaktır. Başlangıçta, MMR'nizin sizi bir Ölümsüz olarak çok hızlı bir şekilde yerleştirmesi mümkündür, ancak hedefinize ulaşmak için çok sayıda oyun oynamanız gerekecektir.

 

Valorant size ne kadar reyting aldığınıza dair sayısal göstergeler vermese de, maçtaki performansınıza göre sıralamanızın ne kadar değiştiğini görmek için size oklar veriyor. Bu göstergeye dikkat etmeye değer.

 

Oyunun piyasaya sürülmesinden sonra Riot, tüm beta ilerlemelerinin sıfırlandığını ve MMR'nin bunun bir parçası olduğunu öne sürdü. Yeteneğinizin gerçek ölçütü olan ve daha yüksek sıralamalara sizi eriştirmeye yarayan MMR, gidişatı belirleyeceği için önemlidir. Kiminle takım kuracağınıza ve kime karşı oynayacağınıza karar verir.

 

Valorant'ta Rank İlerlemesini Nasıl İzlerim?

Galibiyet bir rank puanı (RR, rank ratings) kazandırırken ve mağlubiyet puan kaybettirmektedir. Bir oyuncunun rekabet merdivenindeki konumu, sırasıyla oyun kazanma veya kaybetme zamanına bağlı olarak yukarı ve aşağı gidecektir. Oyunda olağanüstü iyi performans gösteren oyuncular, ortalamadan daha hızlı sıralanırlar. Bu, mevcut sıralamasının görüntülendiği her oyunun sonunda bir oyuncuya gösterilecektir. Bir Rank Rating, o oyunun sonuçlarından sonra derecelnizin nasıl değiştiğini gösterecektir. Galibiyetler bir oyuncuya rütbeye bağlı olarak 5-50 RR kazandırır (daha yüksek rütbeler genellikle daha az RR kazanır) ve kaybetmeler rütbeye bağlı olarak bir oyuncuya 0-30 civarında mal olur (daha yüksek rütbeler daha fazla RR kaybeder). Beraberlikler 20 RR’ye kadar puan verir (performansa dayalı, ancak yalnızca Iron-Diamond oyunları için). Bir aşamada 100 RR'ye ulaşan oyuncular bir sonraki en yüksek aşamaya yükseltilir ve o aşamada en az 10 RR ile başlar. Bir kademede 0 RR'ye ulaşan oyuncular düşme riski altındadır.

 

Act Rank Sınırı

Bir oyuncunun Act Rank’ı becerilerini, en yüksek dereceli galibiyetini ve bir hareket sırasındaki galibiyet sayısını takip eder. Oyuncular oyun kazandıkça, o oyunu bitirdikleri sıralamaya göre sıralı maç kazançlarını temsil eden daha küçük üçgenlerle üçgen bir grafiği doldururlar. Grafik doldurulduktan sonra, daha yüksek sıralardaki kazançlar, alt sıralardaki üçgenlerin yerini alacaktır. Bu grafiği çevreleyen kenarlık, oyuncular daha fazla oyun kazandıkça yükselir. Bu yükseltmeler 9, 25, 50, 75 ve 100 galibiyette gerçekleşir. Her bölümün sonunda, oyuncular o bölümde ulaştıkları en üst Act Rank’a eşit bir rütbe için bir silah arkadaşı alırlar.